F.A.Q. з Рідної Віри. Частина І

F.A.Q. з Рідної Віри. Частина ІI

F.A.Q. з Рідної Віри. Частина ІII

Форма входу
Категорії розділу
Пошук
Наше опитування
Чи потрібно встановлювати на могилі Т.Шевченка хрест?
Всього відповідей: 158
Друзі сайту


Громада Рідної Православної Віри - «Вінець Бога» (м. Вінниця)

center
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
КНИЖКОВА КРАМНИЦЯ
Об`єднання Рідновірів України


Замовляти за вказаними у прайсах контактами, попередньо уточнивши ціну:

Для киян
pelazg@ukr.net - жрець Спас

Для мешканців інших міст і сіл:
blagovista7@ukr.net - Благовіста

НАШ БАНЕР:

<a href="//mokosha.at.ua" target="_blank" title="МОКОША"><img src="//mokosha.at.ua/Untitled-666.gif"/></a> 
 

Чорнобог

Ім`я: Чорнобог, Кощій (рос. Кощей), Корочун, іноді Його ототожнюють з Вієм та Ящуром.

Значення: 1) "Темний" лик Рода в уявленні Його як Триглаву Род-Білобог-Чорнобог; уособлення принципу Руйнації; діалектична опозиція Білобогу. 

2) В деяких системах рідновірського пантеону Чорнобога вважають "темним", руйнівним ликом Велеса (як супротивника Громовика у "змієборчому міфі").

3) Володар Нави (і зокрема Пекла) - "нижчого" світу, "коренів" Світового Дерева, "непроявленого" світу духів (напротивагу Яві - проявленому буттю).

4) І в "чорнобожих", і у агресивно-"білобожих" течіях рідновір`я Його часто вважають уособленням Первинного Хаосу, впорядкування якого - головна складова міфологічної космогонії (творення світу), вочевидь, в цьому ж - роль Змія, Ящура у "змієборчому міфі".

5) На екзотеричному рівні - Бог ночі й темряви, марення, сну, ворожінь.

Лики (прояви, грек. іпостасі): Виділяються у течіях із розвинутою "чорнобожою" теологією. 

У "двовір`ї": Касьян.

Аналоги в інших індоєвропейських традиціях: вед. Врітра; інд. Бхайрава; грек. Аїд, рим. Плутон/Діт/Орк.

Згадується у: Гельмольд (у "Слов`янській хроніці" згадує, що слов`яни шанують Чорнобога, не вважаючи Його "абсолютним злом" чи "нечистим"), Абрахам Френцель (XVII ст.), "История Каменской епархии" (XVII ст.); "Велесова книга" ("Чорнобог і Білобог перуняться і тим Сваргу удержують"). Імена Корочун і Ящур відомі з етнографії, Вія вперше згадує М.В.Гоголь, хоча персонажі з описаними атрибутами (зокрема, віями) зустрічаються і в міфологічних джерелах.

Свята річного кола: Серед українських рідновірів свято Чорнобога відзначають тільки представники РПК, ототожнюючи його із літнім святом Оддання, Видення (15 січня) - календарною опозицією святу Білобога. "Велесів круг" у Росії реконструює 3 свята, присвячених Чорнобогу: 1) календарна опозиція ночі Білобога - ніч на 1 листопада ("Белобог передаёт Коло года Чернобогу"; кельт. Самайн); 2) Корочун (24 січня) - канун Коляди (Чорнобог "окорочує", відсікає Коло минулого року; в Україні під назвою "корочун" відомі змієподібні коржики, які печуться якраз на Свят-вечір); 3) Касьянів день (29 лютого, що буває раз на 4 роки).

Атрибути: При ототожненні з Вієм - власне, довгі вії, які підіймаються прислужниками за допомогою тризубів-вил (символ Велеса). "Злий", руйнуючий погляд, між іншим, - етнографічна ознака св. Касьяна. Іноді називається кочерга, що нею Чорнобог перемішує вугілля у Пеклі. Прихильники культу Чорнобога виділяють також ряд інших атрибутів.

Священна тварина: Судячи зі слов`янської "звіриної" символіки, ворон або змія. Іноді також називається мураха (див. "Живые Веды Руси" Велеслава).

Символ: Достеменно не відомий, у сучасності фігурують варіації "Чорного Сонця" і перегорнутої руни Альгіз.