F.A.Q. з Рідної Віри. Частина І

F.A.Q. з Рідної Віри. Частина ІI

F.A.Q. з Рідної Віри. Частина ІII

Форма входу
Категорії розділу
Український фольклор [1]
Російський фольклор та культура [2]
Література Давньої Русі [3]
Українська народна культура [8]
Пошук
Наше опитування
Яких релігійних поглядів Ви притримуєтеся?
Всього відповідей: 460
Друзі сайту


Громада Рідної Православної Віри - «Вінець Бога» (м. Вінниця)

center
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
КНИЖКОВА КРАМНИЦЯ
Об`єднання Рідновірів України


Замовляти за вказаними у прайсах контактами, попередньо уточнивши ціну:

Для киян
pelazg@ukr.net - жрець Спас

Для мешканців інших міст і сіл:
blagovista7@ukr.net - Благовіста

НАШ БАНЕР:

<a href="//mokosha.at.ua" target="_blank" title="МОКОША"><img src="//mokosha.at.ua/Untitled-666.gif"/></a>

Велесич

Головна » Велесич » Етнографія » Українська народна культура

Дівочі гадання на Долю
24 листопада, за українським народним календарем, відбулося одне з найчарівніших свят осені - Доля, на яку споконвіку проводилися дівочі гадання. Традиція зберігла безліч прикмет, за допомогою яких дівчата намагалися визначити чи скоро їм заміж, яким буде наречений, звідки прийде тощо. Ось деякі з них:

Вишневi гiлочки. Дiвчина ставить сьогоднi потайки зламанi в сусiдському саду гiлочки вишнi в воду. Якщо до Коляди розпустить квiти, в цьому роцi замiж.

Сон. На нiч за вiкно дiвчина вивiшує рушник. Буде з ранку сухий - не замiж, вологий - замiж.

Масляна. Дiвчина опiвночi виходить на роздорiжжя з млинцем на головi та запитує в першого стрiченого чоловіка iм`я. Це iм`я буде й в нареченого або той буде схожий на стріченого.

Конопельки. Сiять коноплi та замiтають, приказуючи: "Юбкою волочу, бо замiж хочу". Насниться наречений.

Пес. До сходу Сонця дiвчина в рота набирає води. Треба донести до хати та замiсити в нiй вареник. Чий песик перший вiзьме - та перша замiж.

Дзвiн. Опiвночi дiвчина виходить на роздорiжжя. Якщо почує дзвiн - цього року замiж. Де залає собака чи впаде зiрка - там наречений.

Полiнце. Дiстають з дров полiно, щоб дізнатися, яким буде чоловiк. Якщо поліно гладке - бiдним, пряме - добрим, шершаве - багатим, коряве - задиракою.

Гук. Дiвка вибiгае за калитку та гукає. Де вiдгукнеться - звiдти й наречений буде.

Дим. Береться свічка, газета чи будь-який інший предмет, який розумно можна спалити. Власне, й спалюється у темряві (вочевидь, з підсвіткою). Тінь показує майбутній дім або професію нареченого.

Дзеркальний коридор. Навпроти один одного ставляться два дзеркала: велике та маленьке. З обох боків від дзеркал по свяченій свічці, за великим дзеркалом - стакан зі свяченою водою. У стакані - обручка когось, хто вже вінчався. Перед цим гаданням рекомендують закликати дух нареченого - розтопити третю баню (духам), дівка задом з подвір`я йде до хати, на порозі задирає подол. Опівночі вона голою розпочинає гадання. В дзеркалах має початися своєрідне "кіно", відображене в якому має здійснитися.

Натщесерце. Дівчина цілий день поститься, а ввечері з першим шматком їжі йде під вікна Долю слухати. Щось має почути всередині себе.

Сковорода. На солому ставиться сковорода, заповнена водою. У воду опускають камінь. Потім дівчата обережно, щоб не зрушити все, витягають по одній соломінці з-під сковороди. При цьому дивляться, як веде себе камінь і вода. Якщо розплескається - бурхливе життя буде, якщо гладка вода - спокійне. Відаючі люди також слухають, що Доля водою промовить.
 
Абетка. Береться миска, заповнюється до половини подою. З паперу нарізаються невеликі однакові за розміром клаптики, на яких пишуть усі літери українського алфавіту, з яких можуть починатися чоловічі імена. У воду опускається невелика свічечка, накшталт цієї, декілька разів обмакується, щоб не тонула, а потім відпускається у "вільне плавання". До якої з літер пристане - з такої буде починатися ім`я нареченого.


Категорія: Українська народна культура | Додав: Ведослав (08.03.2011)
Переглядів: 3871 | Коментарі: 8 | Рейтинг: 1.7/3
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: